GAYRİMENKUL SATIŞLARINDA EKSPERTİZ RAPORU GELİYOR

GAYRİMENKUL SATIŞLARINDA EKSPERTİZ RAPORU GELİYOR

Bilindiği üzere ülkemizde yabancılara gayrimenkul satışı yapılmakta ve yabancılara yapılacak satışlarda TC vatandaşlığı alınabilmesi için 400.000 Amerikan Doları karşılığı Türk Lirası dövizi Merkez bankası karşılığı olarak bozdurmak ve bedelini bankaya yatırmak gereklidir.

Diğer yandan satın alınacak gayrimenkul için de, değerleme firması tarafından yapılmış bir ekspertiz raporu olmalı, bu raporda belirlenen bedel üzerinden satış gerçekleştirilmekte, bir ya da birden fazla edinilecek gayrimenkulün değeri 400.000 Amerikan Doları karşılığı TL olmalıdır. 

Ekspertiz firmaları, yaptığı araştırmayı rapor haline getirmekte ve doğrudan tapu müdürlüğüne göndermektedir. Satış işlemi de bu belgeye göre ve bu raporda belirtilen değere göre yapılmakta, doğal olarak da alım ve satım harçları da bu değer üzerinden ödenmektedir.

TAPU ALIM SATIMLARINDA EKSPERTİZ RAPORLARI 1 OCAK 2023 DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Daha önce kararı alınan ancak bir çok kez ertelemeye tabii tutulan TC vatandaşlarının da gayrimenkul alıp satma işlemlerinde yabancılara satış işlemi gibi değerleme firmasından ekspertiz raporu alınması ve buna dayalı olarak satış işlemi yapılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığının 6294 sayılı kararı 25 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karara göre, TC vatandaşları da satış yaparken önce gayrimenkullerinin değerinin belirlenmesi için değerleme firmasından rapor almak zorunda kalacaklardır. Karar aynen şu şekilde:

Bu karara göre artık Emlak vergi değerine göre satış işlemleri rafa kalkmış olacak. Dolaıyısıyla gayrimenkul satışa konu edildiğinde artık güncel ya da güncele yakın değerler hesaplanacağından eskisi gibi düşük rayiç bedele göre satış işlemleri maalesef yapılamayacaktır. Doğal olarak ta ödenecek alım-satım vergisi de epeyi yükselecektir. 

Burada devlete ödenecek vergi açısından bir çok yarar sağlasa da vatandaş için bir çok süreç daha ortaya çıkmış olacak. Değerleme firmasının raporu gelmeden işlem yapılamayacak, değerleme firmasına ödenecek bedel de yine vatandaş tarafından ödenecektir. Kanımca bu şekilde yapılacak masrafları da gayrimenkul sahibi satış rakamının üstüne koyacaktır diye düşünüyorum. Bu da satış rakamına biraz daha zam demektir. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ